Witamy w świecie szczeniaka Happy Dog
Drogi miłośniku psów,
Mój pierwszy pies sam znalazł do nas drogę. Miała na imię Schnappi i była słodkim, małym kundelkiem. Zawładnęła moim sercem i od tego czasu już na zawsze pozostałem wielkim miłośnikiem psów. Dzisiaj są ze mną trzy psiaki: Luna, Smokey i Bagoj.
Psy są pełnoprawnymi członkami rodziny, których zdrowie i dobre samopoczucie każdemu leży na sercu. To właśnie dlatego w Happy Dog robimy wszystko co w naszej mocy, aby produkować zdrowe karmy. Dla psów wszystkich ras, o różnych potrzebach i w każdym wieku.
Chcemy Cię wspierać, abyś mógł cieszyć się każdym dniem spędzonym ze swoim czworonożnym przyjacielem od jego pierwszych dni życia. Na tych stronach znajdziesz przydatne wskazówki jak zapoznać szczeniaka z całym gospodarstwem domowym, jak o niego dbać i co robić aby był zawsze zdrowy i szczęśliwy. Nasz Zespół z przyjemnością udzieli Ci porad i odpowie na wszystkie pytania dotyczące prawidłowego odżywiania psa.
Z poważaniem,
Georg Müller
Georg Müller
Właściciel i Dyrektor Zarządzający
w Happy Dog
Szczeniak w domu
Twój szczeniak – porady i wskazówki, aby mógł zdrowo rosnąć
Aby szczeniak był zdrowy...
Adopcja szczeniaka to poważna decyzja - przecież Wasz nowy, mały przyjaciel będzie dotrzymywał Wam towarzystwa przez wiele kolejnych lat i to oby jak najdłużej.
To jak odżywiamy szczeniaka w jego pierwszych tygodniach życia będzie mocno na niego oddziaływało i zaważy na jego późniejszym rozwoju. Właśnie dlatego warto zapamiętać kilka wskazówek.
Właściwe odżywianie od pierwszego dnia
To mleko matki jest dla szczeniąt najbardziej wartościowym pokarmem w pierwszych dniach jego życia. Jeżeli matka nie ma wystarczającej ilości mleka, aby je wykarmić będziemy zmuszeni je czymś zastąpić. Trzeba jednak pamiętać, że szczeniąt nie wolno karmić krowim mlekiem, potrzebują specjalnej mieszanki takiej jak Happy Dog Supreme Baby Milk z niską zawartością laktozy i dodatkiem specjalnych kultur bakterii probiotycznych, aby nie pojawiły się biegunki.
W wieku około 4 tygodniu szczenięta zaczynają się interesować stałym pokarmem, chcą zbadać jak smakuje i rozpoczynają swoje pierwsze nieśmiałe wyprawy w kierunku miski.
Czasami matki karmią swoje maluchy aż do 8 tygodnia życia, ale większość przestaje ssać około 6 tygodnia. To jest właśnie najlepszy moment, aby odstawić szczenię od matki i zacząć je przestawiać na stałe pokarmy.
Taka zmiana stanowi duże obciążenie dla małego organizmu. Aby pomóc mu przejść przez ten etap i przeciwdziałać problemom trawiennym, szczeniaczek powinien być od samego początku karmiony najwyższej jakości karmą dla szczeniąt. Jest to ważne również dlatego, że potrzeby żywieniowe młodych psów różnią się znacznie od potrzeb dorosłych zwierząt.
Szczeniak potrzebuje dużo więcej energii
Każdy kto obserwuje jak szczenięta się bawią szybko się zorientuje, że drzemią w nich nieskończone pokłady energii. Są znacznie bardziej aktywne od dorosłych psów i dlatego karmienie ich taką samą karmą, jaką karmimy dorosłe psy, nie jest odpowiednie.
Potrzebują relatywnie więcej kalorii niż dorosłe psy, mają także większe zapotrzebowanie na białko i substancje mineralne. W przypadku dużych ras bardzo ważne jest, aby dbać o odpowiedni stosunek wapnia do fosforu w karmie. Zapewnia to prawidłowy rozwój kości, jeżeli jednocześnie zatroszczymy się, aby piesek nie przybierał na wadze zbyt gwałtownie. Niedobór składników odżywczych może mieć swoje konsekwencje w przyszłości. Wybór odpowiedniej karmy ma więc kluczowe znaczenie.
Unikaj niedoborów
Z suchymi karmami Happy Dog możesz czuć się bezpiecznie. Nasze najwyższej jakości jedzenie idealnie zaspokaja potrzeby wszystkich młodych psów i szczeniąt. Happy Dog zawiera komplet niezbędnych witamin i substancji odżywczych, jakich potrzebuje szczeniak, aby mógł rosnąć zdrowy i silny. W dużej mierze rasa determinuje ich zapotrzebowanie na energię. Z tego powodu wśród karm dla szczeniąt Happy Dog mamy produkty dla ras małych, średnich i dużych.
Nasza dwufazowa koncepcja żywienia bazuje na tym, jak wilcze matki instynktownie, stopniowo zmieniają sposób odżywiania swoich młodych. Szczenięta nie są nagle, z dnia na dzień przestawiane z mleka matki na pokarm stały. Dzieje się to w dwóch etapach. Kiedy mają około 10 tygodni matka zaczyna karmić je zwróconym, wstępnie przetrawionym mięsem i dopiero później zaczynają dostawać do zjedzenia w niewielkich ilościach małe zwierzęta, które są już trudniejsze do strawienia.
W dwufazowej koncepcji odżywiania Happy Dog Twój szczeniak najpierw otrzymuje wysokobiałkowe pożywienie, co stanowi odpowiednik wstępnie strawionego pokarmu. Pomiędzy piątym i siódmym miesiącem, zmieniamy karmę na taką, która zawiera mniej białka. Podajemy jej również mniej co jest dostosowane do naturalnych potrzeb psa.
Jeżeli masz wątpliwości, którą karmę wybrać, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta. Z przyjemnością Ci doradzimy i odpowiemy na wszystkie pytania.
Pierwszy posiłek w nowym domu
Kiedy po raz pierwszy podajemy szczeniakowi karmę lub, gdy po prostu zmieniamy ją na inną, warto zrobić to powoli. Przeprowadzka do nowego domu jest dla psiaka tak samo ekscytująca jak byłaby dla nas. Nowe otoczenie, nowe zapachy, rozłąka z matką i rodzeństwem - wszystkie te doświadczenia i bodźce mogą odbić się na wrażliwym żołądku szczeniaka. Aby nie dostarczać psiakowi więcej niepotrzebnego stresu, dobrze jest mu zapewnić natychmiast po przyjściu do domu dostęp do miski ze świeżą wodą. Lepiej jednak odczekać kilka godzin, zanim damy mu coś do zjedzenia. Nie zdziwmy się, jeżeli maluch nie będzie na początku zainteresowany jedzeniem. Kiedy oswoi sie z nowym otoczeniem i opadną emocje apetyt powinien powrócić.
Sucha karma dla szczeniąt
Sucha czy mokra karma - która będzie lepsza? To pytanie zadaje sobie wielu właścicieli psów. W rzeczywistości o żadnej z nich nie można powiedzieć, że jest lepsza czy gorsza. Najważniejsze, aby Twój pies otrzymywał karmę opatrzoną informacją, że jest to "kompletne pożywienie". Tylko takie jedzenie zagwarantuje, że szczeniak otrzyma wszystkie minerały, witaminy i składniki odżywcze, których potrzebuje.
Suche jedzenie ma jednak kilka praktycznych zalet. Intensywne gryzienie wzmacnia dziąsła. Sucha karma nie psuje się tak szybko, w związku z czym, może dłużej leżeć w psiej misce, nawet przy upalnej pogodzie. Po otwarciu paczki termin trwałości karmy również nie ulega dużym zmianom. Unikamy masy pustych puszek, które musimy wyrzucać każdego dnia, co z kolei ma korzystny wpływ na środowisko. Jest to również karma zawierająca więcej energii. Dzięki temu podajemy jej mniej, co sprawia, że jest bardziej ekonomiczna.
Jeżeli zdecydujesz się na karmienie suchym pożywieniem upewnij się, że pies ma stały dostęp do świeżej wody. Najlepszym sposobem, aby zachęcić psa do picia wody jest umieszczenie wielu misek w różnych miejscach domu.
Jak najlepiej karmić szczeniaka? - Wskazówki żywieniowe
Jak dużo jedzenia potrzebuje mój szczeniak?
To bardzo istotne, aby dokładnie odmierzać dzienne porcje karmy, ponieważ zbyt duża ilość (lub zbyt mała) witamin i składników pokarmowych może poskutkować zaburzeniami w rozwoju. Staraj się jak najdokładniej przestrzegać zaleceń żywieniowych zawartych na odwrocie każdego opakowania karmy Happy Dog. Bazują one na zakładanej z góry, teoretycznie idealnej wadze dla psa danej rasy i w konkretnym wieku. Nie zawsze aktualna waga naszego psa jest zbieżna ze standardami, dlatego nie możemy się nią sugerować. Jeżeli szczeniak początkowo rósł bardzo szybko i osiągnął wyższą niż pożądana wagę a my sugerując się tym będziemy podawali jeszcze większe dawki karmy, będziemy w ten sposób napędzać jeszcze szybszy wzrost i tycie. Bardzo wygodne jest przyjęcie zasady, aby dawać psu "tak mało karmy jak to możliwe i tylko tak dużo jak potrzeba".
Jak często trzeba karmić szczeniaka?
Tak jak dorosły pies powinien być karmiony dwa razy dziennie, tak szczeniak wymaga tego częściej. Ma jeszcze malutki żołądek i nie jest w stanie poradzić sobie z dużymi ilościami jedzenia na raz, a za duża ilość karmy na pewno obciąży jego organizm.
Eksperci radzą, aby podawać:
- powyżej 4 miesiąca życia: 4 posiłki dziennie
- powyżej szóstego miesiąca: 3 posiłki dziennie
- od szóstego miesiąca w zwyż: 2 posiłki dziennie
Czy mogę mu podawać przysmaki między posiłkami?
Tak jak dorosły pies, szczeniak również uwielbia być nagradzany przysmakami i dostawać przekąski pomiędzy posiłkami. Muszą być jednak podawane rozsądnie i oszczędnie oraz zawsze powinny być odejmowane od dziennej dawki pokarmowej. Alternatywnie możesz pomiędzy posiłkami jako przekąskę podawać mu małe porcje zwykłej karmy.
Kiedy zacząć szczeniakowi podawać karmę dla dorosłych psów?
- Małe rasy (do 10 kg wagi): przechodzimy na odpowiednią karmę dla dorosłych psów około 9-12 miesiąca.
- Średnie rasy (11 - 25 kg), zmieniamy karmę około 12-15 miesiąca.
- U dużych ras wzrost i rozwój zazwyczaj kończy się około 15-18 miesiąca i to właśnie wtedy zmieniamy karmę.
Kolejne karmy dobierane są na podstawie rasy, metabolizmu i wydajności (np. Adult Mini jest przeznaczona dla dorosłych psów do 10 kg wagi i normalnym zapotrzebowaniu na energię, Adult Medium dla dorosłych psów o wadze 11-25 kg i normalnym zapotrzebowaniu na energię a Adult Maxi dla psów o wadze powyżej 26 kg i o normalnym zapotrzebowaniu na energię).
Jak szkolić mojego szczeniaka? - Porady treningowe
Kiedy pojawia się szczeniak musisz pamiętać, że będzie musiał przyswoić wiele nowych informacji w krótkim czasie. Już nie znajduje się w znanym sobie otoczeniu, nie ma obok siebie mamy i rodzeństwa czy poprzednich domowników. W pierwszej kolejności musi przywyknąć do nowej rodziny i otoczenia. Daj mu na to czas!
Mimo najszczerszych chęci i pomimo tego jak bardzo kochasz swojego małego czworonożnego przyjaciela, będą takie dni, że będziesz miał ochotę wysłać go na księżyc bez biletu powrotnego, jak na przykład wtedy, kiedy będzie żuł trzecią parę Twoich ulubionych butów.
Będzie to jednocześnie jasny sygnał, że to najwyższy czas, aby rozpocząć szkolenie Twojego pupila. Poniższe porady to jedynie kilka podstawowych, ale jednocześnie najważniejszych rzeczy, których każdy szczeniak musi się nauczyć.
Obycie z domem
Nauka właściwego zachowania w domu to jedna z najważniejszych lekcji dla szczeniaka, która korzystnie wpłynie również na stan naszych dywanów i skołatane do tej pory nerwy domowników. Przez pierwszych kilka tygodni będziesz jednak musiał uzbroić się w cierpliwość. Wyprowadzaj psa na zewnątrz w regularnych, ale nie dłuższych niż kilka godzin odstępach czasu. Będziesz musiał to robić nawet w nocy, ponieważ szczeniaczek nie będzie jeszcze w stanie wytrzymać wielu godzin bez wizyty w toalecie.
Szczenięta najczęściej załatwiają się natychmiast po przebudzeniu, po jedzeniu, w trakcie lub po zabawie. Zawsze nagradzaj hojnie i wyraźnie, kiedy załatwi potrzebę na zewnątrz. Jeżeli przyłapiesz go na próbie robieniu tego w domu wyraźnie i głośno powiedz "NIE" i wyprowadź go do ogrodu. Jeżeli wówczas tam się załatwi nagródź go.
Jeżeli szczeniak już nasiusiał gdzieś w domu lub zostawił inną niespodziankę, niestety masz pecha. Karanie psiaka czy tłumaczenie mu, że zrobił coś nie tak po czasie, nie stanowi dla niego jasnej informacji. Niestety nic nie zrozumie.
Chodź! Ale jak ja w ogóle mam na imię?
Aby nauczyć szczeniaka jego imienia, używaj go, kiedy do niego mówisz a także w trakcie karmienia. Psiaki szybko zaczynają rozumieć o co nam chodzi, podchodzą i oczekują czegoś miłego za każdym razem kiedy słyszą swoje imię. Następnie trzymając nagrodę w ręku odsuń się kilka metrów i ponownie zawołaj psa po imieniu. Jeżeli podejdzie nagródź go.
Następnym krokiem będzie wołanie psa po imieniu, kiedy nie jest skupiony na Tobie. To nauczy go czegoś wyjątkowo ważnego: Twój szczeniak będzie wiedział, że musi zwracać na ciebie uwagę, pamiętać o tobie a nie interesować się tylko i wyłącznie wszystkim dookoła!
Wykorzystaj jego nieuwagę, schowaj się (tylko niezbyt daleko) i zawołaj go po imieniu. Jeżeli podejdzie, kiedy to zrobisz, nagródź go koniecznie. Możesz także, gdy będziesz się od niego oddalał, głośno krzyczeć. To przyciągnie jego uwagę i powinien pójść za tobą. Kiedy rzeczywiście to zrobi i dotrze do ciebie, oczywiście znowu musisz go nagrodzić.
Nie! Zejdź! Zostaw!
Pewne zachowania, które są słodkie u szczeniaka niekoniecznie muszą podobać nam się u dorosłego psa. Dlatego szczeniak musi się nauczyć, że nie zawsze wolno mu robić wszystko co mu przyjdzie do głowy.
Musi się tego nauczyć nawet jeżeli ma kontakt z innymi psami, które nie są tak wyszkolone. Nie pozwól, aby wszystko uchodziło mu na sucho. To ty decydujesz co wolno a czego nie.
Ale żeby tak było, najpierw musisz nauczyć go, co właściwie znaczy słowo "NIE".
Weź do ręki smakołyk i wyciągnij go na otwartej dłoni w kierunku szczeniaka. Kiedy podejdzie, by go zabrać, zamknij dłoń i powiedz "NIE". Poczekaj kilka chwil, potem otwórz dłoń i jeszcze raz powtórz całą zabawę. Szczeniaki zazwyczaj szybko uczą się, co oznacza słowo "NIE". Teraz otwórz dłoń z przysmakiem i powiedz "WEŹ". Długo nie będziesz musiał czekać aż szczeniak nauczy się, że może zjeść przysmak dopiero po komendzie "WEŹ".
Jeżeli pies nauczy się wykonywać to polecenie, podnieś nieco poprzeczkę i połóż przysmak na podłodze. Upewnij się jednak, że będziesz mógł zareagować szybciej niż Twój pies, jeżeli masz wątpliwości, czy wykona zadanie prawidłowo. Powtarzaj to ćwiczenie wiele razy, zacznij najpierw w domu, gdzie jest niewiele bodźców, które mogą psiaka rozpraszać a później spróbuj tego samego na zewnątrz. Jeżeli będziesz ćwiczyć regularnie i konsekwentnie, pomimo początkowych niepowodzeń bardzo szybko przekonasz się, jak przydatna okaże się umiejętność odpowiedniego reagowania Twojego pupila na słowo "NIE" w wielu codziennych sytuacjach.
"NIE" jest niezbędne, pomaga uniknąć różnych niebezpieczeństw.
Dobre zachowanie
Kiedy Twój przyjaciel zachowuje się źle, musisz mu to zasygnalizować. W niektórych wypadkach wystarczy, jeżeli będziesz go ignorować, jak na przykład wtedy, kiedy jest zbyt nachalny podczas zabawy z Tobą. W takim wypadku powiedz głośno i wyraźnie "STOP!". Wstań i odejdź. Nie może się już więcej bawić, ponieważ nie ma z kim, został sam. Utracił coś ważnego.
Jeżeli to nie wystarczy, aby go powstrzymać, albo na przykład, gdy już pogryzł Twoje ulubione buty, o których wspomnieliśmy wcześniej, ignorowanie go nie przyniesie pożądanego efektu. Dla Twojego szczeniaka w tym momencie bez znaczenia jest czy jesteś obok czy cię nie ma. Musisz zastosować bardzo wyraźny sygnał, który da mu do zrozumienia, że ma przestać. Musisz być stanowczy i jednoznaczny a Twoja reakcja powinna być adekwatna do sytuacji i natychmiastowa. Ogranicz mu możliwość działania podchodząc blisko do niego albo pochylając się nad nim i zatrzymując go w miejscu. Jeżeli to nie wystarczy, możesz go szturchnąć lub wręcz przewrócić na bok. Brzmi to i wygląda gorzej niż jest w rzeczywistości. Jeżeli widziałeś kiedyś jak dorosły pies bawi się ze szczeniakiem, na pewno pamiętasz, że nie obchodzi się z nim jak z jajkiem. Taka lekcja najprawdopodobniej utkwi mu w pamięci i nie będzie konieczności jej powtarzania. Ludzie wiele mogliby się dowiedzieć od zwierząt na temat uczenia się na własnych błędach. Nigdy nie spotkasz szczeniaka, który będzie ignorował wyraźne sygnały od większego, starszego psa aby przestał. Z drugiej strony szczeniaków, które ignorują polecenia człowieka jest zdecydowanie za dużo i to jest bardzo smutne.
Bardzo ważne dla nas jest to, że psy nie chowają urazy. Być może tutaj również powinniśmy brać z nich przykład. Nie jest dobrze ignorować złe zachowania psa przez dłuższy czas. Możemy w ten sposób zaszkodzić naszej relacji z nim. Zakopanie topora wojennego po reprymendzie jest niezmiernie ważne, wzmocni naszą więź i zaufanie psa do naszej osoby.
Porady i informacje na temat odżywiania psa
Aby nasz pies był szczęśliwy i zdrowy
Odpowiedzialni właściciele psów zawsze zadają nam wiele pytań. Na wszystkie staramy się Wam odpowiadać. Dowiedz się co sprawi, że Twój pies będzie szczęśliwy i zdrowy - od prawidłowego odżywiania po strzyżenie. Śmiało korzystaj ze wszystkich udogodnień, jakie dla Ciebie mamy: zadzwoń po indywidualną poradę albo skontaktuj się z naszym Działem Obsługi. W końcu wszyscy jesteśmy miłośnikami psów!
Najważniejsze pytania dotyczące karmienia
Co sprawia, że sucha karma Happy Dog jest tak wyjątkowa?
Ekskluzywna dieta w formie najwyższej jakości suchej karmy gwarantuje idealne połączenie naturalnych składników z dobrym gatunkowo, wysokostrawnym mięsem pochodzącym od różnych gatunków zwierząt, z różnymi rodzajami wysokostrwanych zbóż, dobroczynnymi ziołami, niezbędnymi minerałami, witaminami i pierwiastkami śladowymi.
Wyspecjalizowane receptury wychodzą na przeciw szczególnym potrzebom każdego psa. Karma może być oczywiście podawana sucha, bądź zwilżona wodą. Co więcej: posiłki na bazie wysokiej jakości suchego jedzenia są zazwyczaj mniej kosztowne niż jedzenie w puszkach.
Jak dużej różnorodności pożywienia wymagają psy?
Nawet najbardziej skuteczny drapieżnik nie ma w naturze zbyt dużego wyboru w kwestii pożywienia. Aby zapewnić stadu odpowiednią ilość pokarmu, wybiera raczej większe ofiary - a nie ma wśród nich zazwyczaj zbyt dużej różnorodności.
Oczywiście żaden drapieżnik nie pogardzi również mniejszymi ofiarami czy nawet pokarmem roślinnym.
Receptury Happy Dog oferują to, co sama natura ma im do zaproponowania. Zawierają bowiem mieszankę wielu różnych składników. Przysmaki i gryzaki dodatkowo jeszcze urozmaicają pożywienie naszych psów.
Zmiany pożywienia co jakiś czas mogą być zarówno wskazane jak i niezbędne, na przykład kiedy szczeniak rośnie, w trakcie ciąży i laktacji, zimą kiedy psy są dużo mniej aktywne niż latem itd. Zmiany karmy tylko w celu urozmaicenia codziennego żywienia nie są konieczne.
Możemy w ten sposób bardzo łatwo doprowadzić do tego, że nasz pupil stanie się wybredny albo w przypadku psów bardziej wrażliwych może pogorszyć się stan ich zdrowia.
Jaka jest właściwa dawka pokarmowa?
Rekomendowane dawki pokarmowe są wynikiem suchych kalkulacji, dlatego powinny być traktowane jedynie jako wskazówki. Bazują na teoretycznej, idealnej wadze psa, który zaznaje normalnej ilości ruchu. Indywidualne potrzeby każdego zwierzęcia będą zależały również od jego poziomu aktywności na co dzień oraz od szybkości jego metabolizmu. W efekcie rzeczywiste zapotrzebowanie psa może się różnić od rekomendowanego. Dla psiaka z tendencją do tycia idealna dawka może wymagać znacznego pomniejszenia i warto wówczas pomyśleć o zamianie karmy na tak zwaną "Light" (np. Happy Dog Light 2 Low Fat lub Toscana). Smukłe i aktywne zwierzęta mogą natomiast otrzymywać więcej jedzenia.
Jak często dorosły pies powinien być karmiony?
Zazwyczaj zaleca się podawać jeden lub dwa posiłki dziennie w przypadku dorosłego psa. Zamiast po prostu dzielić posiłki na pół możemy zróżnicować ich wielkość np. 1/3 porcji rano i 2/3 porcji wieczorem (lub odwrotnie). Dzielenie posiłków na mniejsze porcje zapobiega skrętowi żołądka. 3 posiłki dziennie są zalecane dla psów mających tendencje do tego typu przypadłości.
Na co zwrócić uwagę kiedy zmieniam karmę mojego psa?
Idealnie jest kiedy możesz poświęcić na zmianę karmy kilka dni (3-4) tak, aby Twój pies mógł przyzwyczaić się do nowego jedzenia, które może mieć całkowicie różny od poprzedniego skład.
Po prostu mieszaj karmy dodając codziennie nieco więcej tej nowej do dziennej dawki. Psy młode, starsze, chore lub cierpiące z powodu wrażliwego układu pokarmowego powinny mieć zmienianą karmę jeszcze wolniej - przez 7 do 14 dni.
Jak sobie radzić z wybrednym psem
Niektóre psy lubią różnorodne żywienie. W takim wypadku dobrym wyjściem jest żywienie mieszane (zobacz "Co oznacza "mieszane żywienie"?"). Karmienie psa powinno być jak najbardziej spójne, powinno się kierować stałymi zasadami dokładnie tak, jak to ma miejsce w trakcie szkolenia. To Ty decydujesz, co i kiedy pies dostanie do zjedzenia. Jeżeli jesteś zbyt pobłażliwy i ciągle dajesz mu coś nowego lub urozmaicasz często podstawową karmę, wychowasz sobie wybrednego psa.
Dlaczego wysoka strawność karmy jest ważna?
Wysoka strawność gwarantuje, że składniki pokarmowe z jedzenia mogą być łatwo wchłonięte bezpośrednio do organizmu i są dostępne do wykorzystania w procesie metabolizmu, bez konieczności czasochłonnego trawienia i rozpadu. Im łatwiej strawne jest jedzenie, tym mniej metabolitów pozostaje w formie odpadów, z którymi ciało musi sobie dać radę. Dlatego też wysoka strawność jest ważna dla wrażliwych psów.
Im wyższa jest jakość surowców wykorzystanych do produkcji, tym wyższa jest strawność a co za tym idzie, wyższa jest też jakość karmy.
Następną kluczową kwestią dotyczącą strawności jest sam proces produkcji: na przykład produkty ekstrudowane, takie jak krokiety, są łatwiej strawne niż łamane płatki (podobne do naszego musli śniadaniowego).
Poniższe czynniki świadczą o dobrej/wysokiej strawności:
- Małe porcje jedzenia, które trzeba podawać
- Mała ilość pozostawianych odchodów
- Dobra konsystencja odchodów
Strawność nie zależy jednakże tylko od samej karmy. Zależy także od zwierzęcia. U nerwowych i starszych może być ona gorsza, ponieważ karma jest zbyt szybko transportowana w jelitach albo odpowiedzialne za proces trawienia narządy nie pracują tak efektywnie. Produkty Happy Dog są szczególnie dobrze trawione (90%), są więc doskonale tolerowane. Bardzo dobrym miernikiem tego, jak karma jest wykorzystywana przez organizm psa, jest ilość pozostawianych odchodów. Zmniejszenie strawności o 7,5 % (do poziomu 82,5 %) spowoduje podwojenie ilości odchodów!
Pies wywodzi się od wilka. Czy w związku z tym nie powinien jeść dużo więcej mięsa?
Pies wywodzi się od wilka, jest więc w systemie taksonomicznym klasyfikowany jako drapieżnik. Jednak biorąc pod uwagę jego nawyki żywieniowe specjaliści opisują go często jako względnego mięsożercę (je mięso i przy nadarzającej sie okazji także inne pokarmy).
W przeciwieństwie do wilków, nasze domowe psy przez tysiące lat życia u naszego boku, dostosowały się do naszego trybu życia i nie mają już problemów z trawieniem węglowodanów. Zostało to naukowo udowodnione dopiero niedawno bo w 2013 roku. Nie powinniśmy być zdziwieni tym odkryciem biorąc pod uwagę, że pies był obecny u boku człowieka podczas gdy ten z myśliwego stopniowo ewoluował w rolnika. Miał więc mnóstwo czasu, aby się zaadaptować. Happy Dog ma do zaoferowania nowoczesne receptury, które są perfekcyjnie dopasowane do potrzeb współczesnych psów.
Czy możliwa jest zmiana psich zachowań poprzez żywienie?
Tak. Nie zdarza się jednak zbyt często. Na psa, który jest nadpobudliwy często zmiana diety na zawierającą mniej białka (ok. 20-24%) wpływa bardzo korzystnie.
To, jaki rodzaj karmy jest najlepszy dla psa, będzie w dużej mierze zależało od jego osobowości i stabilności emocjonalnej. Innymi słowy: nie podajemy kukurydzy psom, które pod wpływem hormonów stresu są agresywne, ale możemy ją podawać tym, które mają tendencję do wyrywania się na spacerach, aby je nieco poskromić. Jest jednak niezmiernie ważne, aby za każdym razem brać pod uwagę osobowość psa zanim całkowicie usuniemy kukurydzę z diety. Wiele psów czerpie liczne korzyści z bycia karmionym kontrolowaną ilością tego zboża. Zwierzęcy behawioryści równie często zalecają jak odradzają właścicielom karmienie kukurydzą. Jak zawsze najlepszą radą, jaką możemy dać, jest, aby udać się po więcej informacji do specjalisty od psich zachowań.
Pytania dotyczące składów naszych karm
Czy zboża są szkodliwe dla psów?
Dzisiejsze psy nie mają problemów z trawieniem węglowodanów takich jak zboża. Zostało to udowodnione przez szwedzkich naukowców z Uniwersytetu w Uppsali. Wyniki tych badań były opublikowane w styczniowym numerze magazynu Nature (2013). W wyniku tysięcy lat wspólnego życia z człowiekiem psy całkowicie zaadaptowały się do niego. Tak jak my naturalnie ewoluowaliśmy z myśliwych w rolników, tak psy rozwinęły u siebie zdolność do trawienia węglowodanów. I tak na przykład enzym odpowiadający za trawienie skrobi jest u psów siedmiokrotnie bardziej aktywny niż u wilków. Naukowcy znaleźli także więcej dowodów na zdolność psów do trawienia węglowodanów. Oznacza to, że nie ma powodów, aby wysnuwać ogólny wniosek, że zboża są niewłaściwe w psiej diecie. W znacznej mierze zależy to od indywidualnej tolerancji. Zboża powiny być eliminowane z żywienia jedynie w sytuacji, kiedy u zwierzęcia udowodniono alergię lub nietolerancję pokarmową na nie. Te z kolei zdarzają się znacznie rzadziej niż nam się wydaje. Jeżeli odnosisz wrażenie, że Twój pies ma problemy z trawieniem różnych zbóż najlepszą dla niego opcją będą karmy takie jak Happy Dog Supreme Africa and Happy Dog Supreme Karibik.
Jaka jest zawartość mięsa w karmie?
Termin "zawartość mięsa" niestety nie jest chroniony, ani jego znaczenie nie jest ściśle naukowo określone. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku terminu "light", który (kiedy na przykład mówimy o jogurcie) może oznaczać obniżoną zawartość tłuszczu, obniżoną ilość kalorii, ale także lekki i puszysty. Najważniejsze, aby określać "stosunek mięsa" jako całkowitą zawartość białka zwierzęcego w karmie. W przypadku karm Happy Dog Supreme zawartość białka zwierzęcego w ogólnej ilości białka w karmie wynosi od 70 do 80% (z wyjątkami), w zależności od poszczególnych receptur.
Czy melasa buraczana to po prostu inne określenie dla cukru?
Melasa buraczana (pulpa buraczana, suszona pulpa buraczana itd.) jest tym co pozostaje, gdy kryształki cukru i syrop cukrowy zostaną oddzielone od buraka cukrowego podczas procesu rafinacji . Jest to więc nic innego jak ściany komórkowe komórek buraka. Pewien gatunek tej rośliny wykorzystuje się do tuczenia zwierząt domowych, co jest źródłem nieporozumień. W karmach dla psów wykorzystywane są jedynie te, które są prawie całkowicie pozbawione cukru. Są za to bogate we włókno surowe pełniące funkcje balastu. Dodawanie ich nie ma poprawiać smaku karmy, ani tym bardziej sprawiać, że nasze zwierzęta utyją. Włókno jest niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania jelit, pomaga także usuwać chorobotwórcze bakterie z przewodu pokarmowego. Pulpa używana do produkcji karm zawiera jedynie minimalną ilość cukru - tak niewielką, że jest wykorzystywana nawet w pożywieniu przeznaczonym dla diabetyków! Pokażmy to na konkretnych liczbach: zawartość włókna surowego z pulpy buraczanej w 100 g jedzenia jest równa 2,5-3,5%, co oznacza około 3 g włókna, w dziennej dawce żywieniowej wynoszącej około 100 g dla psa o wadze 5 kg. 1000 g odcukrzonej, suszonej pulpy buraczanej zawiera około 68 g pozostałości cukru. To jedynie 6,8% więc w 3 gramach suszonej pulpy (zawartej w dziennej dawce karmy dla psa ważącego 5 kg) wynosi maksymalnie 0,2 g cukru.
Dlaczego celuloza jest korzystnym dla zdrowia składnikiem karmy?
Celuloza jest łatwostrawnym, czystym źródłem włókna surowego. Pozyskiwana jest z drzew a wykorzystywana między innymi do produkcji papieru. Używana jest w żywieniu zwierząt jako składnik dietetyczny np. aby uzyskać efekt sytości lub aby poprawić jakość odchodów u szczególnie wrażliwych zwierząt. Z tych powodów celuloza jest głównie wykorzystywana w dietach odchudzających, żywieniu szczeniąt lub seniorów. Tradycyjne źródła błonnika w mieszankach dla tych zwierząt skutkowałyby znacznym wzrostem ilości odchodów a także wzdęciami, będącymi następstwem rozkładu znacznych ilości pektyn.
Dlaczego źródła białka zwierzęcego nie są już opisywane jako "mączka mięsna"?
Pojawiają się nowe regulacje prawne dotyczące nazewnictwa poszczególnych materiałów paszowych pochodzących od zwierząt stałocieplnych. To co było na przykład nazywane "mączką z mięsa drobiowego" lub "mączką z mięsa jagnięcego"musi teraz być oznaczone jako "mączka drobiowa" czy "mączka jagnięca". Alternatywnie można te surowe określać jako "proteiny z drobiu"/"proteiny drobiowe" lub "proteiny z jagnięciny"/"proteiny jagnięce" itd. Jako że jest to najwyższej jakości surowiec pochodzący ze zwierząt hodowanych także na cele spożywcze dla człowieka zdecydowaliśmy się właśnie na to alternatywne nazewnictwo. Surowce pochodzące z ryb, które nie są w tym wypadku kategoryzowane jako "mięso", zawsze były i są dalej określane jako mączka rybna. Zmiany będą wprowadzane stopniowo. Ponieważ pojawiają się nowe produkty ich opakowania mają już nowe opisy. Dotychczasowy asortyment funkcjonuje ze starymi oznaczeniami, ale w najbliższym czasie także one będą aktualizowane. Dlatego też na opakowaniach na dzień dzisiejszy funkcjonują oba oznaczenia.
Dlaczego różnorodność białka w pożywieniu jest tak ważna?
W całej historii ewolucji bardzo niewiele gatunków zwierząt zdołało przetrwać będąc zależnym tylko od jednego rodzaju pożywienia.
Powód: jeżeli niekorzystne warunki środowiska spowodują, że dane źródło pożywienia znika, gatunek staje przed groźbą wyginięcia (np. pandy i bambus). W szczególności drapieżniki mają wysokie zapotrzebowanie na składniki pokarmowe, ponieważ zużywają duże ilości energii. Aby mogły przetrwać bardzo ważne jest, aby miały dostęp do jak największej liczby różnych, potencjalnych "ofiar" na które mogą polować. Równie ważne jest, aby pożywienie dostarczało drapieżnikom odpowiedniej ilości kwasów tłuszczowych i aminokwasów. Zróżnicowana i zbilansowana dieta zapobiega niedoborom w organizmie, utrzymuje jego wysoką wydajność, zapewnia doskonałą kondycję fizyczną aż do późnego wieku, również u psa.
Jak najlepiej porównać suchą żywność z mokrą?
Ponieważ sucha i mokra karma różnią się od siebie bardzo pod względem zawartości wody, wiarygodne ich porównanie jest możliwe dopiero gdy zawartość poszczególnych składników podamy w przeliczeniu na suchą masę (SM, zawartość poszczególnych składników pokarmowych w 100% suchej karmie).
Przykład: Porównanie zawartości fosforu i białka w dwóch dietach nerkowych - w diecie A (sucha karma) z dietą B (morka karma)
Dieta nerkowa A (sucha karma) zawiera 10% wilgoci, 0,4% fosforu i 12,5 % białka surowego. 100% karmy - 10% wody = 90% suchej masy.
0,4 : 90 (SM) x 100 = 0,4 % fosforu w suchej masie
12,5 : 90 (SM) x 100 = 13,8 % białka w suchej masie.
Dieta nerkowa B (mokra karma) zawiera 61% wilgoci, 0,07% fosforu i 6,8% białka. 100% karmy - 61% wody = 39% suchej masy.
0,07: 39 (SM) x 100 = 0,2 % fosforu w suchej masie
6,8 : 39 (SM) x 100 = 17,4% białka w suchej masie
Dieta nerkowa B (mokra karma) zawiera mniej fosforu w suchej masie, ale zawiera zdecydowanie więcej białka niż mogło się wydawać na początku.
Czy suplementowanie L-karnityny obniża poziom jej produkcji przez organizm?
Nie. Jest to możliwe tylko w wypadku, kiedy istnieje mechanizm regulujący tego typu proces (np. jak w przypadku kortyzonu). Takiego mechanizmu nie ma jednak dla L-karnityny.
Pytania dotyczące specyficznych sposobów karmienia
Czym jest "mieszane żywienie"?
Z mieszanym żywieniem mamy do czynienia wówczas, gdy podajemy naszemu psu różne rodzaje karmy na przykład karmę mokrą i/lub gotowaną własnoręcznie równolegle z karmą suchą.
Większość właścicieli decyduje się na to, aby wprowadzić większą różnorodność do codziennej diety swojego pupila. Często chcą również uzupełniać żywienie surowymi produktami (dieta BARF) lub posiłki gotowane w domu o suchą (zbilansowaną) karmę, aby uniknąć ryzyka niedoboru lub nadmiaru różnorodnych składników pokarmowych.
Pomimo opinii, że trzymanie się ściśle jednego rodzaju pożywienia jest lepsze dla zwierząt, wiemy, że karmienie psa zróżnicowanymi pokarmami niekoniecznie musi prowadzić do problemów z trawieniem.
Lepiej zapobiegać niż leczyć
Każde mieszane żywienie wymaga indywidualnego harmonogramu, ułożonego odpowiednio do potrzeb psa i zależnego od rodzaju używanej karmy.
Wysokiej jakości, optymalnie zbilansowane, kompletne żywienie - czy to suche czy mokre - jest najbezpieczniejszym rozwiązaniem. Obie te formy mogą być stosowane alternatywnie bez większych problemów. Idealnie dopasowana podstawowa karma powinna przede wszystkim w pełni odpowiadać na wszystkie potrzeby naszego psa - powinna być dostosowana do jego wieku, poziomu aktywności i aktualnego stanu zdrowia. Właściciele, którzy zamierzają karmić swoje psy regularnie karmą przygotowywaną samodzielnie w domu (surową czy też gotowaną) powinni przygotować sobie odpowiedni harmonogram żywieniowy, aby mieć pewność, że karma zawiera wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Jeżeli przez większość czasu pies otrzymuje pełnowartościową, gotową karmę to nic nie stoi na przeszkodzie, aby od czasu do czasu otrzymał coś przygotowanego samodzielnie.
Na co trzeba uważać?
Aby Twój pies mógł cieszyć się z różnych rodzajów karmy oraz aby mieć pewność, że nie zareaguje źle na zmianę jej rodzaju, podawaj poszczególne karmy nie razem, ale osobno tego samego dnia. Przykładowo: suchą karmę z rana a mokrą karmę wieczorem. U zwierząt z wrażliwym żołądkiem mogą pojawić się problemy trawienne, gdy kilka razy w tygodniu będziemy zmieniać rodzaj karmy.
W takim wypadku radzimy, aby trzymać się jednak jednego rodzaju pożywienia, które pies dobrze przyswaja albo podawać mu od samego początku mieszankę wybranych karm. Rasy, które są obarczone ryzykiem wystąpienia skrętu żołądka nie powinny w jednym posiłku otrzymywać mieszanki suchych krokietów i mokrej karmy, ponieważ istnieje niebezpieczeństwo, że pies połknie je zamiast porządnie pogryźć. U tych konkretnych ras może to doprowadzić do poważnych kłopotów. Szczególną uwagę należy także zwrócić na psy cierpiące z powodu alergii pokarmowych. W ich wypadku wprowadzanie zbyt wielu różnorodnych rodzajów karm znacznie utrudni rozpoznanie, na który ze składników pies jest uczulony!
Jak to działa
Ze względu na niską zawartość wilgoci, wysokiej jakości sucha karma zawiera zbilansowaną dawkę skoncentrowanych składników pokarmowych w niewielkiej porcji karmy w każdym z planów żywieniowych - dla zwierząt różnych ras, w każdym wieku i z różnymi potrzebami.
Dobrej jakości mokra karma i domowe jedzenie są nie tylko lekkostrawne, ale mogą być również podawane w dużych porcjach. To dlatego, że zawierają dużą ilość wody.
Oznacza to jednak, że nie są tak sycące. Łączenie obu sposobów żywienia pozwala nam na korzystanie z tych wszystkich zalet na raz.
Nasze suche karmy i mięso w puszczach od Happy Dog to perfekcyjny wybór gwarantujący optymalne, zbilansowane receptury i unikalne produkty mono białkowe. Dostarczają one naszym czworonożnym przyjaciołom wszystkich niezbędnych składników pokarmowych w wielu różnych wariantach smakowych.
Nasze receptury zostały tak dobrane, aby wyjść naprzeciw indywidualnym potrzebom każdego psa.
Rekomendowane przez nas zalecenia dotyczące dawek pokarmowych w przypadku obu typów karm zostały opracowane dla Was i mają stanowić swojego rodzaju poradnik. Psy, które mają niewiele ruchu i tendencję do tycia, będą potrzebowały mniej pokarmu. Aktywne zwierzęta, które mają szybki metabolizm, mogą zazwyczaj otrzymywać więcej karmy.
Smakowite przysmaki i przekąski, jeżeli je podajemy, powinny być odejmowane od dziennej racji pokarmowej. Orientacyjnie: na każde 10 g suchych smakołyków, które podajesz psu musisz odjąć po około10 g suchej karmy i ok. 40 g mokrej.
Przykład:
1.
Dorosły pies, 20 kg masy ciała, normalna waga, normalny poziom aktywności, 2 posiłki dziennie, około 20 g smakołyków na dzień.
Rekomendowana porcja Happy Dog Supreme Sensible Neuseeland 250 g/dzień= 2 x 125 g
Rekomendowana porcja Happy Dog Pur Lamm 1200g/day= 2 x 600g
Karmimy 2 razy w ciągu dnia: ½ dziennej porcji pożywienia w postaci suchej karmy rano oraz ½ dziennej porcji mokrej karmy wieczorem:
Rano: 115 g Happy Dog Supreme Sensible Neuseeland
Wieczór: 560 g Happy Dog Pur Lamm
2.
Starszy pies, 7,5 kg masy ciała, normalna waga, niewiele aktywności, 3 posiłki dziennie, 10 g przysmaków
Rekomendowana porcja Happy Dog Supreme Mini Senior 120 g/dzień = 3 x 40 g
Rekomendowana porcja Happy Dog Pur Ente 540 g/dzień = 3 x 180g
Karmimy 3 razy dziennie: ⅓ dziennej porcji pożywienia w postaci suchej karmy rano, ⅓ dziennej porcji pożywienia w postaci mokrej karmy w okolicach południa i ⅓ dziennej porcji pożywienia w postaci suchej karmy wieczorem:
Rano: 40 g Happy Dog Supreme Mini Senior
Po południu: 140 g** Happy Dog Pur Ente
Wieczorem: 40 g Happy Dog Supreme Mini Senior
Czy dieta BARF jest zdrowsza dla psa?
Karmienie psa mięsem jest bardziej czystą ideologią niż koniecznością. Tylko od właściciela zależy czy woli karmić swojego zwierzaka dietą bazującą na mięsie czy zbilansowaną, gotową karmą.
Właściciele psów nie powinni czuć presji, aby karmić zwierzęta surowym jedzeniem czy podawać duże ilości białka.
Przeciwnie: przez tysiące lat potrzeby psów dostosowały się do życia w pobliżu człowieka i różnią się znacznie od potrzeb wilków. W każdym razie, właściciele zamierzający karmić swoje psy na stałe karmą przygotowywaną samodzielnie w domu (obojętnie czy surową czy gotowaną) powinni bardzo dokładnie wyliczyć zapotrzebowania psa na wszystkie składniki pokarmowe i zagwarantować ich obecność w karmie tak, aby zwierzęciu niczego nie brakowało.
Pytania dotyczące problemów zdrowotnych związanych z odżywianiem
Problemy z wagą
Mój pies jest zbyt szczupły. Co mogę zrobić?
W tym wypadku dobrym rozwiązaniem będzie podawanie karmy z wysoką zawartością energii. Jednakże jedzenie nawet wysokiej jakości, zawierające duże ilości białka i tłuszczu, bardzo często nie pomaga.
Podatne zwierzęta mogą źle zareagować na nadmiar białka. Mogą być roztrzęsione i nie przybierać na wadze, pomimo bardzo treściwego jedzenia. W takim wypadku lepiej będzie, jeżeli zaczniemy podawać nieco większe porcje, niekoniecznie tak bogatej w składniki odżywcze karmy i/lub będziemy dodawać niewielkie ilości tłuszczu (np. oleju słonecznikowego lub oleju z krokosza). W taki sposób podniesiemy kaloryczność dawki.
Sądzę, że mój pies jest za gruby. Co muszę zrobić, aby stracił na wadze?
1. Określ optymalną wagę
Najlepszym sposobem na określenie czy pies nie waży zbyt dużo, poza samym ważeniem, jest ocena ilości tkanki tłuszczowej. Spróbujmy wyczuć pod palcami poszczególne kości na tułowiu (żebra, kręgosłup, obojczyki, kości miednicy). W idealnej sytuacji powinny być wyraźnie wyczuwalne a talia powinna być widoczna. U psów długowłosych, u których nie widać talii gołym okiem spróbujmy ją wybadać dłońmi.
2. Redukcja wagi
Aby uzyskać efekt redukcji wagi, powinniśmy zmienić karmę na dietetyczną, która zawiera mniej energii, ale dalej jest smaczna dla zwierząt oraz zawierającą wszystkie niezbędne składniki pokarmowe. Specjalne receptury gwarantujące obniżoną zawartość węglowodanów, umiarkowaną ilość białka i tłuszczu, ale przy tym zawierające stosunkowo dużą ilość włókna, dają świetne rezultaty. W karmach dietetycznych zarówno białka jak i tłuszcze powinny być szczególnie wysokiej jakości (jak np. w karmie Happy Dog Fit & Well Light 1 Low Carb).
Dzienna dawka karmy powinna być uzależniona od aktualnej wagi psa. Powinniśmy ją dokładnie i prawidłowo kontrolować przynajmniej raz na 2 tygodnie. Po utracie wagi jedzenie dalej powinno być ograniczane, aby nie przytył ponownie. Ważne jest także, aby podawać psu tak mało przysmaków i gryzaków jak to tylko możliwe. Większość psów ma zbyt mało ruchu (nie więcej niż godzinę dziennie), powinniśmy więc umożliwić mu jak najwięcej aktywności. To przyspieszy redukcję wagi i poprawi samopoczucie psa. W przypadku chorych i starszych zwierząt poziom i rodzaj aktywności powinny oczywiście być dopasowane do ich stanu zdrowi.
3. Utrzymanie wagi
Kiedy już osiągniemy odpowiedni poziom wagi, aby go utrzymać powinniśmy wprowadzić odpowiednią karmę, która zawiera mniej energii, ale dalej jest smaczna i sycąca (Happy Dog Fit & Well Light 2 Low Fat).
Zmieniając ją powinniśmy zachować około 2 - 4 tygodniowy okres przejściowy, aby nasz pupil mógł przyzwyczaić się do mniejszej ilości włókna surowego (błonnika). Obniżona zawartość tłuszczu w połączeniu z odpowiednią, rozsądną ilością ruchu i rozwaga w podawaniu przysmaków, stanowią doskonałą bazę wspomagającą utrzymanie prawidłowej masy ciała. Regularne ważenie oraz kontrolowanie ilości podawanego pokarmu i smakołyków pozwoli na utrzymanie idealnej wagi w dłuższej perspektywie czasu.
Co jest najważniejsze w żywieniu psów sterylizowanych/kastrowanych?
Kastracja niesie ze sobą liczne zmiany hormonalne, które mają duży wpływ na metabolizm. Pomimo nie zmienianej dawki pokarmowej i przy zachowaniu takiego samego poziomu aktywności, zwierzęta po tym zabiegu mają tendencje do tycia. Spowolniony metabolizm po kastracji sprawia, że psu wystarczy około 75-80% dotychczasowej ilości energii (kalorii) w porównaniu z zapotrzebowaniem sprzed zabiegu.
Po kastracji należy koniecznie dostosować ilość podawanego jedzenia i ważyć psa regularnie - najlepiej co 14 dni a przynajmniej raz w miesiącu.
Idealna karma dla kastratów zawiera mniej energii (kalorii) niż ta podawana dotychczas. Nasze receptury Happy Dog Supreme Toscana, Light 2 Low Fat i Mini Light są stworzone właśnie dla psów po kastracji czy sterylizacji.
Ważne jest, aby konsekwentnie unikać podawania zbyt wielu frykasów. Jeżeli chcesz zaoferować swojemu pupilowi przekąskę lub przysmak staraj się je ograniczać i upewnij się, że nie mają zbyt wielu kalorii (np. marchewka albo kawałek jabłka). Jeżeli chcesz podawać bardziej treściwe smakołyki, najlepiej zrezygnuj z jednego głównego posiłku w ciągu dnia.
Aby zapobiegać nadwadze warto zachęcać psa do większej ilości ruchu. Każde dodatkowe 15 minut spaceru lub zabawy w aportowanie na świeżym powietrzu znacznie przyspiesza metabolizm Twojego czworonożnego przyjaciela.
Skóra i sierść
Mój pies ma problemy ze skórą. Co mogę z tym zrobić?
Problemy skórne mogą mieć niestety wiele przyczyn: zbyt dużo białka w karmie, niedobór niezbędnych kwasów tłuszczowych (w wyniku źle zbilansowanej diety, niedożywienia, zaburzenia wchłaniania z przewodu pokarmowego), mogą być spowodowane dodatkami w karmach i przysmakach, pasożytami, infekcjami bakteryjnymi, alergiami, chorobami narządów wewnętrznych (nerek czy wątroby) i wieloma innymi.
Nie ma tutaj jednej słusznej rady. Zmiana karmy może dać bardzo dobre rezultaty, jeżeli poprzednia nie pokrywała zapotrzebowania psa na składniki pokarmowe. W takim wypadku dobrze jest poradzić się eksperta, aby wybrać odpowiednią karmę.
Jeżeli problemy powtarzają się uporczywie lub sprawiają wrażenie spowodowanych poważniejszymi czynnikami, lepiej nie eksperymentować, tylko od razu udać się do lekarza weterynarii, który specjalizuje się w chorobach dermatologicznych. On będzie w stanie postawić poprawną diagnozę oraz wprowadzić odpowiednie leczenie. W takich wypadkach zmiana żywienia nigdy nie będzie wystarczająca.
Czy mój pies ma alergię na zboża?
Za niejasnymi, uporczywymi chorobami skóry i problemami trawiennymi często stoi alergia na zboża. Jeżeli ją podejrzewasz rekomendujemy przejście na żywienie bezzbożowe takie jak na przykład Happy Dog Sensitive Africa. Upewnij się także, że Twój pies nie otrzymuje innej karmy ani żadnych przysmaków na bazie zbóż.
Czy można zapobiegać alergiom poprzez właściwą dietę?
Niestety nie. Alergia pojawia się spontanicznie więc nie da się przewidzieć kiedy wystąpi i dlaczego. Organizm alergika staje się nadwrażliwy na normalnie niegroźne substancje - najczęściej na ślinę pchły i kurz. Reakcja alergiczna występuje także na niektóre składniki pokarmowe, jednak jest to znacznie rzadsze niż się powszechnie uważa. Tylko jeden na dziesięciu alergików cierpi z ich powodu.
Żeby alergia mogła wystąpić, zwierzę musi mieć w ciągu swojego życia kontakt z powodującym ją czynnikiem. Pojawia się najczęściej na pokarmy często występujące w żywieniu, takie jak: wołowina, kurczak, jaja, wieprzowina, jagnięcina, pszenica, soja, kukurydza i ryż. Badania pokazały, że niektóre rasy mają tendencje do ich występowania: West Highland White Terrier, Boxer, Golden Retriever czy Labrador Retriever. Mogą objawiać się ostrym zapaleniem skóry, któremu towarzyszy intensywne swędzenie lub problemami z układem trawiennym (wymiotami, przewlekłą biegunką, wzdęciami itp.). Może zdarzyć się, że pies będzie cierpiał z powodu wielu z tych objawów na raz, jednak jest to rzadkie. Karma Happy Dog Supreme Sensible Africa, bazująca na mięsie strusia i ziemniakach oraz Happy Dog Supreme Karibik z ryb oceanicznych z ziemniakami są przygotowane specjalnie dla zwierząt cierpiących z powodu alergii pokarmowych.
Trawienie
Mojemu psu zdarza się mieć problemy z trawieniem. O czym powinnam pamiętać karmiąc go?
Niestety nie ma na to prostej odpowiedzi, ponieważ przyczyny problemów trawiennych mogą być bardzo różne: łapczywe jedzenie, stres, infekcje żołądkowo - jelitowe, choroby wątroby czy nerek, niewydolność trzustki, alergie pokarmowe, ogólna wrażliwość, zaburzenia motoryki przewodu pokarmowego (zaburzenie czynności przewodu pokarmowego), deformacje (np. przełyku), niedrożność jelit, ciało obce w przewodzie pokarmowym albo rzadziej występujące zatrucia czy choroby nowotworowe i wiele innych.
Zmiana diety na lepiej strawną (np.: Happy Dog Mini, Medium, Maxi Adult lub Supreme Sensitive Neuseeland czy Mini Neuseeland) jest dobrym pierwszym krokiem. W związku z tak wieloma możliwymi powodami takich problemów najlepiej, aby skonsultować się ze specjalistą zanim zdecydujemy się na konkretny rodzaj karmy. Jeżeli zwierzę jest w bardzo kiepskiej kondycji i/lub problemy te nawracają bardzo często lepiej nie tracić czasu i od razu udać się do weterynarza. Jest to szczególnie ważne w przypadku młodych i starszych psów. Odpowiednie leczenie i specjalna dieta najprawdopodobniej będą potrzebne. Kiedy zostanie już postawiona konkretna diagnoza, zdecydowanie łatwiej będzie dopasować odpowiednią karmę.
Mimo wszystko, aby zapobiegać takim problemom radzimy, żeby nie zmieniać karmy bez powodu, jeżeli już udało nam się dopasować odpowiednią dla naszego psa. Ta sama zasada tyczy się przysmaków - podawaj tylko te łatwostrawne i unikaj eksperymentowania na tyle, na ile jest to możliwe.
Zęby
Co mogę zrobić aby utrzymać zęby mojego psa w dobrym zdrowiu?
Tak jak to jest w przypadku człowieka najprostszym rozwiązaniem jest ich regularne czyszczenie! Sucha karma ma świetny wpływ na utrzymanie higieny jamy ustnej a także na wzmocnienie zgryzu. Jednakże nie zapobiega w pełni powstawaniu kamienia nazębnego, jeżeli pies ma tendencje do jego powstawania. Wówczas jedzenie suchej karmy opóźnia ten proces. Ponadto gryzienie twardych krokietów pomaga zachować mocne zęby, co zapobiega ich późniejszemu osłabieniu i wypadaniu.
Czy podawanie przez dłuższy czas karmy zawierającej zioła, może wpłynąć na działanie leków homeopatycznych?
Nie. Przyjmujemy zasadę, że to "dawka czyni truciznę", więc mały dodatek ziół nie może mieć niekorzystnego oddziaływania. Z drugiej jednak strony podejrzewa się negatywne oddziaływanie olejków eterycznych zawartch w ziołach.
Czy możliwe jest zapobieganie dysplazji stawu biodrowego lub łokciowego poprzez odpowiednie żywienie?
Nie. Podawanie odpowiedniej ilości karmy, która jest dobrze zbilansowana, ale niezbyt bogata w składniki pokarmowe - tak jak nasze karmy Happy Dog - jest niezmiernie ważne i jest najlepszym sposobem, aby pomóc Twojemu psu unikać schorzeń związanych z okresem wzrostu a zależnych od diety. Dysplazja stawu biodrowego i łokciowego jest jednak zależna od wielu różnych czynników, zaczynając od skłonności dziedzicznych, poprzez zbyt luźne więzadła, zbyt bogate dawki pokarmowe, zbyt dużą ilość ruchu, na otyłości kończąc.
Szczeniaki
Jaka jest najodpowiedniejsza karma dla mojego szczeniaczka?
Wymagania żywieniowe szczeniaka i młodego psa, gdy rośnie, w dużej mierze zależą od tego, jak duży i ciężki będzie kiedy dorośnie.
Tempo wzrostu będzie największe w pierwszych kilku miesiącach życia, bez względu na to czy szczeniak jest dużej czy małej rasy. Jest więc niezmiernie ważne, aby w tym okresie podawać mu optymalną i zbilansowaną karmę z odpowiednio wysoką zawartością białka i energii.
U małych ras (do 10 kg wagi dorosłego psa), wymagania żywieniowe nieznacznie tylko zmieniają się po wyrośnięciu stałych zębów z powodu ich wyjątkowo szybkiego metabolizmu. Powinny więc otrzymywać karmę dla szczeniąt tak długo, aż osiągną wiek dorosły czyli około 9 - 12 miesięcy.
Sytuacja się zmienia, gdy mamy do czynienia z rasami dużymi i średnimi. Aby dobrze wystartować, potrzebują odpowiedniej ilości białka dla zdrowych i mocnych mięśni, więzadeł, stawów, nerwów oraz, aby zapewnić im piękną, błyszczącą sierść. Po wymianie zębów (około 5 - 6 miesiąca) poziom białka w karmie musi znacznie spaść. Podając nadmierne ilości protein i energii uzyskami efekt anaboliczny, skutkujący poważnymi zaburzeniami wzrostu. Zalecamy, aby karmić szczeniaki dwufazowo: zaczynamy od bogatej w białka karmy dla szczeniąt (Happy Dog Supreme Medium Baby, Happy Dog Supreme Maxi Baby) a kiedy wyrosną już stałe zęby, przechodzimy na uboższe w proteiny karmy dla juniorów (Happy Dog Supreme Medium Junior, Happy Dog Supreme Maxi Junior). Takie żywienie gwarantuje, że pokryjemy wszystkie potrzeby rosnącego szczeniaka większych ras. Jeżeli będziesz w tym konsekwentny, zapewnisz Twojemu psu zdrowy i bezpieczny wzrost i rozwój.
Ile jedzenia powinien dostać szczeniak i jak często?
Kiedy szczeniak ukończy 4 tygodnie, zaczyna chętnie gryźć różne rzeczy. To jest najlepszy moment, aby zacząć podawać mu suchą karmę i wodę jako alternatywę dla mleka matki.
Zmiana musi być powolna. Podawaj Happy Dog Baby Milk Probiotic, kompletne płatki Flocken Vollkost (w formie kleiku) lub namoczone i rozgniecione krokiety karmy dla szczeniąt 4 - 6 razy na dobę, przygotowując każdorazowo świeżą porcję. Około 8 tygodnia powinien już otrzymywać 3 - 4 większe posiłki w ciągu dnia. Gdy ukończy pół roku, powinien już jeść dwa razy dziennie.
Optymalna ilość karmy jest zależna od wieku szczeniaka, jego wagi i metabolizmu. Nasze zalecenia są jedynie wskazówkami. Każde zwierzę może mieć nieznacznie inne wymagania. Bardzo ważne jest, aby nie przekraczać rekomendowanych dawek w znacznym stopniu ani w jedną ani w drugą stronę. Pomoże to nam uniknąć nadmiarów lub niedoborów składników pokarmowych. Jeżeli jeszcze masz jakieś wątpliwości najlepiej skontaktuj się z ekspertem.
Kiedy zmienić karmę z juniorskiej na dorosłą?
Małym rasom wprowadzamy dorosłą karmę (np. Mini Adult) w wieku około 9-12 miesięcy. Większe rasy potrzebują dużej ilości białka, aż do momentu wymiany zębów na stałe. Z tego powodu musimy zapewnić tym szczeniętom odpowiednią karmę na pierwszy etap życia. W wieku około 6 miesięcy należy zmienić jedzenie na takie, które tego białka zawiera już mniej. Mamy więc do czynienia z dwufazowym żywieniem. Ich wzrost i rozwój kończy się około 15-18 miesiąca życia. Wówczas należy przejść na dorosłe żywienie. Jeżeli Twój piesek jest troszkę zbyt gruby, możesz wprowadzić Happy Dog Adult nieco wcześniej.
Jaki jest najlepszy sposób, aby zapobiec zaburzeniom wzrostu związanym z odżywianiem?
Zaburzenia rozwojowe związane z odżywianiem często są wynikiem diety zawierającej zbyt dużą ilość energii.
Mogą być również wynikiem zbyt szybkiego przestawienia szczeniaka na dorosłą karmę, podawania zbyt dużej ilości przysmaków, karmienia tylko mięsną lub tylko wegetariańską karmą.
Jest więc bardzo ważne, aby podawać psu odpowiednią ilość jedzenia (tylko tak dużo jak jest potrzebne i na tyle mało na ile to możliwe) dostosowanego do jego potrzeb, zawierającego umiarkowaną ilość energii. Pies nie powinien dostawać żadnych dodatków w postaci kości czy ścięgien. Jeżeli dajemy mu nagrody lub gryzaki powinien mieć odpowiednio zmniejszoną dzienną dawkę pokarmową.
Ważne: szczeniaki i młode psy mają inne potrzeby! Niezmiernie ważne jest, żeby szczenięta dużych ras otrzymywały odpowiednią ilość protein w pierwszych pięciu miesiącach życia. Jest to najistotniejszy okres wzrostu szczenięcia, podczas którego szybko rozwijają się mięśnie, ścięgna, stawy i więzadła. Wszystkie te elementy są zbudowane przede wszystkim z białka, dlatego w pierwszych miesiącach życia psa nie wolno mu podawać karmy niskobiałkowej. Kiedy psiak osiągnie wiek 5 miesięcy potrzebuje już znacznie mniej białka, należy więc zmienić karmę na bardziej "dorosłą". Widać to wyraźnie na krzywej wzrostu szczenięcia.
Najlepszym sposobem, aby uniknąć zaburzeń rozwojowych związanych z odżywianiem u wrażliwych ras jest unikanie niepotrzebnej suplementacji i podawanie ściśle określonych, oszczędnych racji, dobrze zbilansowanego jedzenia. Karma odpowiednio dopasowana do specyficznych potrzeb psa na etapie szczeniaka, powinna być stosowana od momentu odsadzenia go od matki (Happy Dog Supreme Medium Baby, Happy Dog Supreme Maxi Baby). Po 5 miesiącach, może być stopniowo zamieniana na karmę dla juniorów, która jest tak zbilansowana, aby zaspokoić potrzeby żywieniowe starszych szczeniąt (Happy Dog Supreme Medium Junior, Happy Dog Supreme Maxi Junior).
Senior
Kiedy mój pies staje się seniorem i czym wówczas go karmić?
Wraz z postępującym wiekiem, pies potrzebuje coraz delikatniejszej diety. Dlatego w ofercie mamy specjalne produkty przeznaczone dla psów powyżej 10 lat: Happy Dog Supreme Senior, Mini Senior i NaturCroq Senior. Wiele zwierząt pomimo wieku jest jednak w świetnej formie. W ramach kompromisu takie psy mogą otrzymywać mieszankę "normalnej" karmy i karmy Senior. Tym, które mają tendencję do nadwagi, możemy łączyć Seniora z Happy Dog Light 2 lub Mini Light, aby zapobiegać przybieraniu na wadze. Nie zapominajmy o regularnych wizytach u weterynarza. Pomogą zdiagnozować i zaradzić różnym przypadłościom na czas.
664 974 951
pakovet@poczta.onet.pl